Risotto med æbler og jordskokker

4.5/5 bedømmelse (2 bedømmelser)
Risotto med æbler og jordskokker

Ingredienser

  • 200 g jordskokker
  • 2 æbler
  • 400 g risottoris
  • 1 l kyllingfond
  • 2 spsk olivenolie
  • 1 stort skalotteløg
  • 2 1/2 dl hvidvin
  • 125 g parmesan
  • 25 g smør
  • Et par kviste frisk estragon
  • Lidt hasselnødder

Fremgangsmåde

  1. Varm olien en smule i en gryde og tilsæt hakkede skalotteløg. Sautér forsigtigt et par minutter, uden løgene tager farve, og tilsæt risene og tern af jordskokker på ca. 1 x 1 cm. Efter ca. 1 minut vil risene se lidt gennemsigtige ud. Tilsæt så hvidvinen og lad den koge ind.

  2. Når hvidvinen er kogt helt ind, tilsættes lidt hønsefond ad gangen under konstant omrøring – skru ned for varmen, så risene ikke koger for hurtigt på ydersiden. Hvis du løber tør for hønsefond, så tilsæt lidt vand i stedet for. Risene er færdige, når de er bløde, men stadig har et lille bid.

  3. Læg et låg på gryden og lad det hvile i 2 minutter. Dette er den vigtigste del af at lave en perfekt risotto, det gør, at den bliver dejlig cremet.

  4. Tilsæt til sidst tern af æbler og pynt med grofthakkede hasselnødder og estragon.

Kommentarer (0)

Skriv en kommentar

Du kommenterer som gæst

Annuller Submitting comment...

Copenhagen Food Magazine, Gl. Kongevej 85, 1. th., 1850 Frederiksberg